Factory Cheap Hot China Plastic Acrylic Cosmetic Jar - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Aluminum Perfume Bottle
Bachelorette Contestant Jean Blanc Launches Signature Women’s Perfume | Plastic Cosmetic Jar
Now we have superior devices. Our solutions are exported to your USA, the UK and so on, enjoying a superb name between customers for Factory Cheap Hot China Plastic Acrylic Cosmetic Jar - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Austria , Albania , Cyprus , Our experience makes us important in our customer eyes. Our quality speaks itself the properties like it do not tangle, shed or breakdown, so that are our customers will always be confident while placing an order.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Reasonable price Plastic Vacuum Pump Jars - 7m...
-
Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Scre...
-
100% Original Factory Metal Bottle - 480ml lux...
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 30g / 50g s...
-
Trending Products Colorful Cream Jar - 50ml wh...
-
Quality Inspection for Pp Plastic Cream - 15g ...




