Competitive Price for High End Cosmetic Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | 10ml Perfume Bottle
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Custom Perfume Bottles
While using the "Client-Oriented" company philosophy, a demanding high-quality management method, innovative producing products and also a sturdy R&D workforce, we always deliver premium quality merchandise, superb solutions and aggressive selling prices for Competitive Price for High End Cosmetic Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Washington , Johor , Danish , We also provide OEM service that caters to your specific needs and requirements. With a strong team of experienced engineers in hose design and development, we value every opportunity to provide best products for our customers.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Big Discount Cosmetic Jars And Bottles - 15 ml...
-
Factory wholesale Unique Cosmetic Jars - 50ml ...
-
Well-designed Rainbow Glass Perfume Bottle - 5...
-
Best quality 30ml Pet Plastic Bottle With Twist...
-
factory Outlets for Perfume Bottle 50 Ml Spray ...
-
Factory directly supply Custom Design Glass Per...



