Low MOQ for Cosmetics Pp Jars - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
10 best unisex perfumes | Empty Aluminum Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Empty Aluminum Perfume Bottle
All we do is always associated with our tenet " Customer first, Trust first, devoting on the food packaging and environmental protection for Low MOQ for Cosmetics Pp Jars - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: San Francisco , Portugal , Kuwait , We believe that good business relationships will lead to mutual benefits and improvement for both parties. We now have established long-term and successful cooperative relationships with many customers through their confidence in our customized services and integrity in doing business. We also enjoy a high reputation through our good performance. Better performance will be expected as our principle of integrity. Devotion and Steadiness will remain as ever.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 500ml alumi...
-
OEM/ODM Manufacturer Metal Spray Bottle - 50ml...
-
Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 9 o...
-
Factory selling Surface Engraved Bamboo Cosmeti...
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 1000ml la...
-
China New Product 30ml Fancy Perfume Bottle - ...




