Super Purchasing for Custom Made Plastic Bottle - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
We have our own product sales staff, style crew, technical group, QC staff and package staff. We now have strict high quality management procedures for each approach. Also, all of our workers are experienced in printing subject for Super Purchasing for Custom Made Plastic Bottle - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Irish , Malawi , Israel , Our company abides by the management idea of "keep innovation, pursue excellence". On the basis of assuring the advantages of existing products, we continuously strengthen and extend product development. Our company insists on innovation to promote the sustainable development of enterprise, and make us become the domestic high-quality suppliers.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Short Lead Time for Forsted Glass Cream Jar - ...
-
Low MOQ for Cosmetics Pp Jars - 150ml ROPP cap...
-
Factory Free sample Transparent Glass Bottle - ...
-
Special Design for Pp Cosmetic Jar With Bamboo ...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 8m...
-
Hot sale Factory 5ml Empty Perfume Bottle - 40...











