Top Quality Plastic Container For Cream - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Aluminum Perfume Bottle
Essential Oils To Combat Anxiety | Aluminum Perfume Bottle
We've been convinced that with joint efforts, the enterprise between us will bring us mutual benefits. We are able to assure you product or service quality and aggressive cost for Top Quality Plastic Container For Cream - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Spain , Toronto , Turkey , Based on experienced engineers, all orders for drawing-based or sample-based processing are welcomed. We have won a good reputation for outstanding customer service among our overseas customers. We will continue to try the best to offer you good quality products and the best service. We are looking forward to serving you.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
Best quality Cosmetic Jars Glass - 40ml alumin...
-
2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars ...
-
Factory directly Containers For Cosmetics - 30...
-
Big Discount Black Candle Aluminum Container - ...
-
Chinese wholesale Pet Plastic Perfume Bottle - ...
-
High Quality Mini Glass Perfume Bottles - 30g ...

