factory low price Sprayer Pump Bottles - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 40 ml / 1.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
We have probably the most state-of-the-art output equipment, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems plus a friendly skilled income workforce pre/after-sales support for factory low price Sprayer Pump Bottles - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Surabaya , Marseille , Jordan , Due to the stability of our products, timely supply and our sincere service, we are able to sell our products not only over the domestic market, but also exported to countries and regions, including the Middle East, Asia, Europe and other countries and regions. At the same time, we also undertake OEM and ODM orders. We will do our best to serve your company, and establish a successful and friendly cooperation with you.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 480ml l...
-
Wholesale Price China Plastic Bottles With Spra...
-
Hot Sale for Round Shape Pet Jar - 330ml alumi...
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
China Cheap price 5 Ml Small Pet Cosmetic Jar -...
-
Manufacturer for 50g Cream Jar - 10ml / 12ml /...











