factory low price Cosmetics Jars 5g - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-05-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 14.5 mm |
| Height | 103.5 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Plastic Cosmetic Jar
Pacifica Partners With Preserve On Beauty Empties Recycling Program | Plastic Cosmetic Jar
We're commitment to offer you the aggressive cost ,superb products and solutions top quality, too as fast delivery for factory low price Cosmetics Jars 5g - 5 ml aluminum perfume atomizer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: London , Guinea , Sudan , Our focus on product quality, innovation, technology and customer service has made us one of undisputed leaders worldwide in the field. Bearing the concept of "Quality First, Customer Paramount, Sincerity and Innovation" in our mind, We have achieved great progress in the past years. Clients are welcomed to buy our standard products, or send us requests. You will be impressed by our quality and price. Please contact us now!
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Factory Outlets Parfume Bottle Glass 50 Ml - 1...
-
OEM/ODM Supplier Glass Roll On Perfume Bottle -...
-
PriceList for Empty Perfume Spray Bottles - AJ...
-
Factory wholesale 5ml Cream/cosmetic Jar In Hig...
-
100% Original Factory Metal Bottle - aluminum ...
-
Best Price for Glass Cosmetic Cream Jars - 28/...

