Super Purchasing for Custom Made Plastic Bottle - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
We also provide item sourcing and flight consolidation solutions. We have now our very own manufacturing facility and sourcing place of work. We could provide you with nearly every kind of merchandise associated to our merchandise variety for Super Purchasing for Custom Made Plastic Bottle - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Germany , Algeria , United Kingdom , Our company abides by the management idea of "keep innovation, pursue excellence". On the basis of assuring the advantages of existing products, we continuously strengthen and extend product development. Our company insists on innovation to promote the sustainable development of enterprise, and make us become the domestic high-quality suppliers.
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!
-
Hot New Products 10ml Perfume Spray Bottle - J...
-
Big Discount Silver Plastic Jar - 350ml fashio...
-
Good Wholesale Vendors Eco Material Jars - 650...
-
Fast delivery Cosmetic Containers With Lids - ...
-
China Manufacturer for 50g Face Cream Jar With ...
-
factory low price Personal Care Cosmetic Cream ...


