China wholesale Personalized Perfume Bottle - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | 10ml Perfume Bottle
We always think and practice corresponding to the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and the living for China wholesale Personalized Perfume Bottle - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sri Lanka , Norwegian , Costa rica , Now we are sincerely consider to grant brand agent in different areas and our agents' maximum margin of profit is the most important thing we care about. Welcome all of the friends and customers to join us. We are ready to share win-win corporation.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 15...
-
Hot Sale for Credit Card Perfume Bottle Pocket ...
-
Hot Selling for Luxury Cosmetic Bottles - 400m...
-
Factory Outlets 5g Cosmetics Pp Jars - 100ml /...
-
Factory wholesale Color Cosmetic Aluminum Jar -...
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...

