Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Aluminum Perfume Bottle
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
As a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a good reputation among customers all over the world for Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Qatar , Swedish , Our items are exported worldwide. Our customers are always satisfied with our reliable quality, customer-oriented services and competitive prices. Our mission is "to continue to earn your loyalty by dedicating our efforts to the constant improvement of our merchandise and services in order to ensure the satisfaction of our end-users, customers, employees, suppliers and the worldwide communities in which we cooperate".
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
Factory Supply Clear Plastic Cosmetic Jar - 50...
-
Best Price on Perfume Pen Spray Bottle - 400ml...
-
Hot sale Factory Plastic Jars With Lids Wholesa...
-
100% Original Factory Jars And Bottles For Cosm...
-
Chinese Professional Race Stripes Gel Jar - JA...
-
Reliable Supplier Pet Cosmetic Plastic Jar - 3...









