Good Wholesale Vendors 500ml Aluminum Bottle - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-24-8 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 98.5 mm |
| Weight | 18.3 g |
| Capacity | 8 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Aluminum Perfume Bottle
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
We've numerous great employees customers excellent at promoting, QC, and working with kinds of troublesome difficulty inside the generation method for Good Wholesale Vendors 500ml Aluminum Bottle - 8 ml purple fancy aluminum perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Gabon , French , Mali , We have a strict and complete quality control system, which ensures that each product can meet quality requirements of customers. Besides, all of our products have been strictly inspected before shipment.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
professional factory for Plastic Cosmetic Conta...
-
Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar...
-
Best quality Glass Cosmetic Cream Jar - 10ml o...
-
Reasonable price for 250ml Beverage Aluminum Bo...
-
Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 150...
-
Leading Manufacturer for 100g Cosmetic Cream Ja...

