Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Plastic Cosmetic Jar
Luxe Pack Los Angeles Celebrates A Successful First Year | Plastic Cosmetic Jar
We not only will try our greatest to offer superb companies to just about every buyer, but also are ready to receive any suggestion offered by our shoppers for Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: French , Japan , Pretoria , Our production have been exported to more than 30 countries and regions as first hand source with lowest price. We sincerely welcome customers from both at home and abroad to come to negotiate business with us.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Discount wholesale 100g Lanolin Cream Jar - 16...
-
Chinese Professional Race Stripes Gel Jar - JA...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 400m...
-
Competitive Price for High End Cosmetic Jar - ...
-
Factory Supply Black Aluminum Cream Jar - 300m...
-
Hot sale Cosmetics Cream Glass Bottles And Jars...

