New Arrival China Ecofriendly Cosmetic Jar - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 105 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What makes scents now: The rapid change of the fragrance industry | Aluminum Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
Our business sticks for the basic principle of "Quality could be the life with the firm, and track record will be the soul of it" for New Arrival China Ecofriendly Cosmetic Jar - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangkok , Florence , Sri Lanka , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you personally.
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!
-
China Manufacturer for Face Cream Cosmestic Cre...
-
High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 42m...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 1...
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
OEM China Large Container Cosmetic - 620ml gol...
-
Hot Selling for Plastic Pp Cream Jars - 10ml o...




