Factory wholesale Aluminum Packaging - 68mm silver aluminum lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-68 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 71 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 68 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Third suspect in Salisbury Novichok attack ‘identified by security services’ | Empty Aluminum Perfume Bottle
H&M Launches A Collection Of 25 Scents | 10ml Perfume Bottle
We always believe that one's character decides products' quality, the details decides products' quality ,with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE team spirit for Factory wholesale Aluminum Packaging - 68mm silver aluminum lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Birmingham , Lesotho , Montpellier , Our expert engineering team will generally be prepared to serve you for consultation and feedback. We are able to also offer you with free of charge samples to meet your requirements. Best efforts will likely be produced to provide you the best service and merchandise. When you are keen on our business and products, please speak to us by sending us emails or call us quickly. In an effort to know our products and company extra, you may come to our factory to view it. We will generally welcome guests from all over the world to our business to create business relations with us. Please feel cost-free to speak to us for small business and we believe we'll share the best trading experience with all our merchants.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Wholesale Price China Acrylic Plastic Cosmetic ...
-
New Fashion Design for Silver Aluminum Screw Ca...
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - Custom...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 15...
-
Fast delivery Spray Pump Perfume Bottle - 7ml ...
-
OEM/ODM China Cream Jars Empty - 500ml aluminu...

