Newly Arrival Acrylic Plastoc Face Cream Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Plastic Cosmetic Jar
Third suspect in Salisbury Novichok attack ‘identified by security services’ | Aluminum Perfume Bottle
We emphasize progress and introduce new merchandise into the market each and every year for Newly Arrival Acrylic Plastoc Face Cream Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Mongolia , Bandung , After years of development, we have formed strong ability in new product development and strict quality control system to ensure excellent quality and service. With the support of many long term cooperated customers, our products are welcomed all over the world.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
-
Personlized Products Pet Plastic Cream Cosmetic...
-
Manufacturer for Aluminum Plastic Caps - 5ml /...
-
Factory directly supply Custom Design Glass Per...
-
Reasonable price for Plastic Cream Jar 10ml - ...
-
Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - ...
-
Factory best selling Empty Perfume Spray Bottle...











