China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Jars Factory - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 170 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml / 16 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
With a positive and progressive attitude to customer's curiosity, our organization repeatedly improves our products top quality to meet the wants of consumers and further focuses on safety, reliability, environmental necessities, and innovation of China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Jars Factory - 450ml aluminum shower gel bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , South Korea , New Orleans , We only supply quality items and we believe this is the only way to keep business continue. We can supply custom service too such as Logo, custom size, or custom merchandise etc that can according to customer's requirement.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 250m...
-
Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cos...
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 450m...
-
Factory selling Empty Jars For Gel - 250ml alu...
-
Original Factory Pp Plastic Cream Jar - 8 ml p...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 280ml...











