Fixed Competitive Price Bule Gradient Pp Cream Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
Ink cartridges, perfume and linen worth hundreds of pounds stolen from Swindon shops | Empty Aluminum Perfume Bottle
It is a good way to improve our products and service. Our mission is to develop creative products to customers with a good experience for Fixed Competitive Price Bule Gradient Pp Cream Jar - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Florence , Bangkok , Barcelona , Till now, the goods list has been updated regularly and attracted clients from around the globe. Detailed facts is often obtained in our web-site and you'll be served with premium quality consultant service by our after-sale group. They are going to help you get comprehensive acknowledge about our products and make a satisfied negotiation. Company go to to our factory in Brazil is also welcome at any time. Hope to obtain your inquiries for any pleased co-operation.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
Discount wholesale Acrylic Cosmetic Cream Conta...
-
New Delivery for Blusher Packaging Container - ...
-
One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 28...
-
Fast delivery Mini Perfume Bottle - 15g / 30g ...
-
Quality Inspection for Pp Plastic Cream - 15g ...




