Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-210 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 210 ml / 7.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
Versatile Means Of Packaging-Aluminum Bottles
Our products and solutions are greatly recognized and trustworthy by customers and may fulfill constantly changing financial and social requires for Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jordan , Slovak Republic , Istanbul , Our solutions have national accreditation standards for experienced, premium quality items, affordable value, was welcomed by people around the globe. Our goods will continue to increase in the order and look forward to cooperation with you, Really should any of those products be of interest to you, please letus know. We are going to be pleased to give you a quotation up on receipt of one's detailed specifications.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
-
OEM manufacturer Aluminum Lid Glass Cosmetic Ja...
-
Hot-selling Perfume Glass Bottle 50ml - 100ml ...
-
Chinese wholesale Empty Lotion Pump Bottles - ...
-
Hot New Products 120g Cosmetic Jar - 100ml alu...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
100% Original Factory Pp Round Cosmetic Cream J...











