OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic medicine bottle |
| Item No. | J21 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 57 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Thierry Mugler’s New Fragrance Smells Like Figs and Caviar, Can be Refilled | Aluminum Perfume Bottle
The airport liquids rule explained | Aluminum Perfume Bottle
Well-run devices, expert profits group, and better after-sales companies; We have been also a unified huge family, everybody keep on with the organization worth "unification, determination, tolerance" for OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 100ml yellow plastic medicine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Uruguay , Detroit , With the advanced workshop, professional design team and strict quality control system, based on mid- to high-end marked as our marketing positioning, our products are fast selling onto European and American markets with our own brands such as below Deniya, Qingsiya and Yisilanya.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
-
2017 High quality Cosmetic Jar Empty Packaging ...
-
Lowest Price for Glass Jar Cosmetic Packaging -...
-
Factory Free sample Transparent Glass Bottle - ...
-
Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - ...
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 8ml / 1...
-
Factory Promotional Aluminium Cosmetic Jars - ...


