Super Lowest Price Plastic Medicine Bottle - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Novichok perfume bottle ‘had enough nerve agent to kill 4,000 people’ | Custom Perfume Bottles
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | Aluminum Perfume Bottle
The customer satisfaction is our primary goal. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and service for Super Lowest Price Plastic Medicine Bottle - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jakarta , Austria , Kyrgyzstan , Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us. In a word, when you choose us, you choose a perfect life. Welcome to visit our factory and welcome your order! For further inquiries, please do not hesitate to contact us.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - ...
-
OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - small a...
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 6ml / 8...
-
Trending Products Medicine Bottle For Pills And...
-
Factory best selling Skin Care Plastic Jar With...
-
Hot New Products Clear Cosmetic Jar - 420ml em...




