Manufactur standard Clear Plastic Jar With Black Lid - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-06-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our company since its inception, constantly regards product or service high quality as business life, continually improve creation technology, make improvements to product high-quality and consistently strengthen business total high-quality management, in strict accordance together with the national standard ISO 9001:2000 for Manufactur standard Clear Plastic Jar With Black Lid - 330ml crown cap aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Curacao , belarus , Las Vegas , Based on our automatic production line, steady material purchase channel and quick subcontract systems have been built in mainland China to meet customer's wider and higher requirement in recent years. We have been looking forward to cooperating with more clients worldwide for common development and mutual benefit!Your trust and approval are the best reward for our efforts. Keeping honest, innovative and efficient, we sincerely expect that we can be business partners to create our brilliant future!
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!
-
Professional Design 30g Aluminum Cream Jars - ...
-
Discount Price Wooden Glass Cosmetic Jars - 35...
-
Factory directly supply Custom Logo Bb Cream Ja...
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - 24/4...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Good User Reputation for Refill Perfume Atomize...




