Special Design for Perfume Bottles 50ml Glass - 250ml aluminum soda water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-13-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Plastic Cosmetic Jar
The genius coffee jar hack that will blow your mind | Custom Perfume Bottles
With our loaded practical experience and thoughtful solutions, we now have been identified for a trusted provider for numerous intercontinental consumers for Special Design for Perfume Bottles 50ml Glass - 250ml aluminum soda water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Lithuania , Naples , If you give us a list of merchandise you are interested in, along with makes and models, we can send you quotations. Remember to email us directly. Our goal is to establish long-term and mutually profitable business relationships with domestic and overseas clients. We look forward to receiving your reply soon.
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.
-
Best Price for 50g Round Cream Jar - 350ml / 5...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 30m...
-
PriceList for Eye Roller Bottle - 200ml gold a...
-
Manufacturing Companies for Black Refillable Pe...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 100m...
-
OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles ...




