China OEM Cosmetic Bamboo Pot With Aluminium Lid - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The best hand soap you can buy | Custom Perfume Bottles
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
With our leading technology also as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and advancement, we'll build a prosperous future together with your esteemed organization for China OEM Cosmetic Bamboo Pot With Aluminium Lid - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Detroit , luzern , We believe that good business relationships will lead to mutual benefits and improvement for both parties. We've got established long-term and successful cooperative relationships with many customers through their confidence in our customized services and integrity in doing business. We also enjoy a high reputation through our good performance. Better performance might be expected as our principle of integrity. Devotion and Steadiness will remain as ever.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.
-
Special Design for Perfume Bottles 50ml Glass -...
-
100% Original Round Shape Cream Jars - JA-3-3 ...
-
Factory wholesale 5ml Cream/cosmetic Jar In Hig...
-
Special Price for Cosmetic Package - 3ml / 6ml...
-
Hot-selling 30ml Perfume Bottle - 68mm silver ...
-
Factory Price 250ml Cosmetic Bamboo Jar - 50ml...

