OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
Gin tasting puts you in the pink | Custom Perfume Bottles
abide by the contract", conforms to the market requirement, joins in the market competition by its high quality as well as provides more comprehensive and excellent service for clients to let them become big winner. The pursue of the company, is the clients' satisfaction for OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Namibia , Greece , UK , In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we are going to continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!









