PriceList for Glass Perfume Spray Bottles - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Third suspect in Salisbury Novichok attack ‘identified by security services’ | Aluminum Perfume Bottle
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
Attaining consumer satisfaction is our firm's purpose for good. We'll make wonderful efforts to produce new and top-quality merchandise, meet up with your special necessities and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale products and services for PriceList for Glass Perfume Spray Bottles - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kuala Lumpur , Singapore , Roman , Since always, we adhering to the "open and fair, share to get, the pursuit of excellence, and creation of value"values, adhere to the"integrity and efficient, trade-oriented, best way , best valve" business philosophy. Together with our all over the world have branches and partners to develop new business areas, maximum common values. We sincerely welcome and together we share in global resources, opening up new career together with the chapter.
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass ...
-
Cheapest Factory Cosmetics Jar 3ml - 28/410 ox...
-
China Factory for Perfume Bottle Transparent - ...
-
Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 75...
-
High Quality for Plastic Acrylic Cream Jar - 2...
-
Newly Arrival Bamboo Jar Wholesale - 200g luxu...

