Discountable price Pet Cosmetic Cream Jar - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Thierry Mugler’s New Fragrance Smells Like Figs and Caviar, Can be Refilled | Aluminum Perfume Bottle
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Empty Aluminum Perfume Bottle
We provide good power in high-quality and progress,merchandising,revenue and internet marketing and operation for Discountable price Pet Cosmetic Cream Jar - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cannes , Guatemala , azerbaijan , We adopt advanced production equipment and technology, and perfect testing equipment and methods to ensure our product quality. With our high-level talents, scientific management, excellent teams, and attentive service, our merchandise are favored by domestic and foreign customers. With your support, we'll build a better tomorrow!
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Low MOQ for Perfume Bottle With Pump - 400ml a...
-
Wholesale Price China Cosmetic Acrylic Jars - ...
-
Cheapest Factory Rectangle Crimp Glass Perfume ...
-
Super Purchasing for 100g Plastic Jar - 400ml ...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 1L w...
-
OEM/ODM Factory 110ml Shaped Perfume Bottles - ...











