Special Design for Empty Face Cream Jars - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 105 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Scary Stuff Hiding in Your Teen’s Personal Care Products (Plus 8 Natural Options to Use Instead) | Custom Perfume Bottles
Perfume Bottles – Designs and Shapes Seduction
During the past few years, our business absorbed and digested state-of-the-art technologies the two at home and abroad. Meanwhile, our firm staffs a group of experts devoted to your development of Special Design for Empty Face Cream Jars - 100ml aluminum energy drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Florence , French , Qatar , In order to make more people know our products and to enlarge our market, we have devoted a lot of attention to technical innovations and improvement, as well as replacement of equipment. Last but not the least, we also pay more attention to training our managerial personnel, technicians and workers in planned way.
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
Factory Cheap Plastic Jars With Colored Lids - ...
-
Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Ja...
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - 14 oz scr...
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...
-
18 Years Factory Custom Logo Air Cushion Bb Cre...
-
OEM Factory for Medicine Containers - 1000ml c...




