Factory wholesale Glass Cosmetic Jars For Sale - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | Custom Perfume Bottles
With our loaded working experience and thoughtful products and services, we've got been acknowledged as a reputable supplier for most international buyers for Factory wholesale Glass Cosmetic Jars For Sale - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Juventus , Auckland , We will do our utmost to cooperate & satisfied with you relying on top-grade quality and competitive price and best after service ,sincerely look forward to cooperating with you and make achievements in the future!
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Hot sale Refillable Perfume Bottle - 500ml lux...
-
High reputation Glass Bottle 30ml - AJ-05 seri...
-
Factory Supply Black Aluminum Cream Jar - 300m...
-
China Factory for Luxury Diamond Lid Acrylic Ja...
-
Bottom price Credit Card Perfume Bottle - 300m...
-
New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 20m...











