Popular Design for Cosmetic Containers Wholesale - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Plastic Cosmetic Jar
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" could be the persistent conception of our organization for your long-term to establish alongside one another with shoppers for mutual reciprocity and mutual benefit for Popular Design for Cosmetic Containers Wholesale - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Zurich , Jordan , Our products have mainly exported to south-east Asia Euro-America, and sales to all of our country. And depending on excellent quality, reasonable price, best service, we have got good feedback from customers overseas. You are welcomed to join us for more possibilities and benefits. We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
China OEM Facial Cream Cosmetics Jar - 5ml / 6...
-
Best Price on 20ml Credit Card Perfume Bottle -...
-
New Arrival China 1oz 2oz Aluminum Bottle With ...
-
Factory Price For Glass Jar With Screw Top Lid ...
-
Factory Cheap Hot Sale Perfume Spray Bottle - ...

