Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-14-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 34 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
“Zero Cooling” – Pushing Molding Efficiency One Step Further | Aluminum Perfume Bottle
Best Aluminum-Free, Natural Deodorants That Really Work | Custom Perfume Bottles
That has a positive and progressive attitude to customer's interest, our organization consistently improves our products quality to satisfy the demands of shoppers and further focuses on safety, reliability, environmental specifications, and innovation of Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 250ml aluminum oil bottle with screw cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: London , Mauritania , Latvia , Our solutions are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing of economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
Massive Selection for Special Cream Jar - 500m...
-
OEM Supply Cosmetic Jar White - 400ml high qua...
-
Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles -...
-
Manufactur standard Clear Plastic Jar With Blac...
-
Factory selling Aluminum Perfume Spray Bottles ...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 50m...



