Factory selling Cosmetic Plastic Cream Jars - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | 10ml Perfume Bottle
We take pleasure in a really excellent name amongst our shoppers for our exceptional product or service excellent, competitive rate and also the greatest services for Factory selling Cosmetic Plastic Cream Jars - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cannes , Germany , Germany , We will not only continuously introduce technical guidance of experts from both home and abroad, but also develop the new and advanced products constantly to satisfactorily meet the needs of our clients all over the world.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!

















