Chinese wholesale Silver Disc Top Bottle Cap - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Every single member from our higher effectiveness product sales staff values customers' requires and organization communication for Chinese wholesale Silver Disc Top Bottle Cap - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Belgium , Curacao , Plymouth , In the future, we promise to keep offer the high quality and more cost-effective products, the more efficient after sales service to our all customers all over the world for the common development and the higher benefit.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 500m...
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 15 m...
-
Wholesale Frosted Cosmetic Jar - AJ-02 series ...
-
New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics -...
-
Best Price for Aluminium Color Gel 15ml Jar - ...
-
Factory supplied Plastic Bottle With Pump Dispe...

