Short Lead Time for High Quality Cosmetic Jar - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
We retain bettering and perfecting our goods and service. At the same time, we perform actively to do research and enhancement for Short Lead Time for High Quality Cosmetic Jar - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Algeria , Borussia Dortmund , Our company warmly invites domestic and overseas customers to come and negotiate business with us. Allow us to join hands to create a brilliant tomorrow! We've been looking forward to cooperating with you sincerely to achieve a win-win situation. We promise to try our best to deliver you with high quality and efficient services.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
Hot sale Factory 50g Green Glass Cream Jar - 5...
-
PriceList for 4ml Perfume Spray Bottle - 500ml...
-
High Quality for Oval Plastic Bottle - 480ml l...
-
Factory directly supply Empty Bottles With Spra...
-
Rapid Delivery for 400ml Medicine Container - ...
-
Cheap price Aluminum Fine Mist Spray Bottle - ...


