Hot Sale for Eco Cosmetic Container - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
Why Stainless Steel Bottle Water Beats Water In Aluminum Bottles
We believe that long term partnership is a result of high quality, value added service, rich experience and personal contact for Hot Sale for Eco Cosmetic Container - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: kazan , Montreal , Southampton , Our company always concentrate on the development of the international market. We now have a lot of customers in Russia , European countries, the USA, the Middle East countries and Africa countries. We always follow that quality is foundation while service is guarantee to meet all customers.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
Hot sale Factory Cream Jar 50g - 250ml aluminu...
-
New Delivery for Crystal Glass Perfume Bottles ...
-
Hot sale Tube Glass Bottle With Screw Cap - 25...
-
New Arrival China Transparency Perfume Bottles ...
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 10ml ...
-
Big discounting Glass Perfume Bottle China - 2...











