High reputation Perfume Bottle 5ml - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
Our commission would be to serve our customers and clientele with very best excellent and aggressive portable digital products for High reputation Perfume Bottle 5ml - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kuwait , Barcelona , Kazakhstan , Please feel cost-free to send us your specifications and we'll respond to you asap. We've got a professional engineering team to serve for the every single detailed needs. Free samples may be sent for you personally to know far more facts. So that you can meet your desires, please really feel cost-free to contact us. You could send us emails and call us straight. Additionally, we welcome visits to our factory from all over the world for much better recognizing of our corporation. nd merchandise. In our trade with merchants of several countries, we often adhere to the principle of equality and mutual advantage. It is our hope to market, by joint efforts, both trade and friendship to our mutual benefit. We look forward to getting your inquiries.
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Good Wholesale Vendors Empty Glass Bottle - 20...
-
2017 Good Quality Black Glass Screw Neck Perfum...
-
China Supplier Glass 30g Cream Jar - 300ml alu...
-
Big discounting Wholesale Glass Perfume Spray B...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - AJ-01 s...

