Factory made hot-sale Cream Jar With Silver Cap - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Bottles Packaging 2018 Market Analysis, Segments, Competitors, Competitors, Market Share, Growth Forecast from 2018-2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" as well as theory of "quality the basic, have faith in the initial and administration the advanced" for Factory made hot-sale Cream Jar With Silver Cap - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkmenistan , Ecuador , Juventus , Only for accomplishing the good-quality product to meet customer's demand, all of our products have been strictly inspected before shipment. We always think about the question on the side of the customers, because you win, we win!
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 330ml c...
-
Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 500...
-
Factory supplied Plastic Bottle With Pump Dispe...
-
Chinese wholesale Bamboo Cosmetic Jar - 50ml w...
-
Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar...
-
Factory Cheap Matte Black Glass Cream Jar - JA...











