Short Lead Time for 200ml Perfume Glass Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Royal Fragrance Is World’s Most Expensive ($1.5 Million Per Bottle) | Aluminum Perfume Bottle
RPC M and H Plastics helps revamp skin care brand Archimans packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
We provide good power in high-quality and progress,merchandising,revenue and internet marketing and operation for Short Lead Time for 200ml Perfume Glass Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Cancun , Spain , We've a good reputation for stable quality solutions, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with customers both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.
-
Factory wholesale Car Perfume Bottle For Air Fr...
-
Best Price for Glass Cosmetic Cream Jars - 28/...
-
Top Quality Aluminum Dropper Bottle - Luxury h...
-
Factory selling 100ml Bamboo Cream Jar - 50g c...
-
Cheapest Price Cosmetic Cream Jars 500ml - 150...
-
Factory directly supply Custom Logo Bb Cream Ja...




