Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
New season scents: 9 perfumes worth a spritz this spring | Empty Aluminum Perfume Bottle
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
We provide fantastic energy in top quality and advancement,merchandising,gross sales and marketing and operation for Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Zambia , Egypt , Switzerland , Our company is continuing to serve customers with high quality, competitive price and timely delivery. We sincerely welcome friends from all over the world to cooperate with us and enlarge our business. If you are interested in our products, please feel free to contact us. We would love to provide you with further information.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
2017 China New Design Care Cream Use Glass Cosm...
-
Newly Arrival Custom Cosmetic Pp Cream Jar - 4...
-
China OEM Cosmetics Liquid Bottling - 150ml / ...
-
New Delivery for Pla Jars For Skin Care - 200m...
-
Low MOQ for Acrylic Cream Jar 10g - custom lux...
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - 100ml...


