Best Price on Aluminum Container - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
Assume full duty to satisfy all demands of our clients; reach steady advancements by marketing the development of our purchasers; grow to be the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of customers for Best Price on Aluminum Container - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Casablanca , Malta , belarus , We can give our clients absolute advantages in product quality and cost control, and we have full range of molds from up to one hundred of factories. As product updating fast, we succeed in developing many high quality products for our clients and get high reputation.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
-
China Supplier High Quality Cosmetic Cream Jar ...
-
2017 wholesale price Perfume Bottle With Spray ...
-
Hot sale Factory Plastic Jars With Lids Wholesa...
-
OEM Customized Atomizer Glass Bottle - 800ml g...
-
Cheapest Factory Round Shape Glass Cosmetic Jar...
-
New Fashion Design for Crimp Transparent Glass ...











