Well-designed Perfume Oil Bottle - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-20-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Aluminum Perfume Bottle
Bain Capital acquires cosmetic packaging manufacturer World Wide Packaging | 10ml Perfume Bottle
We not only will try our best to offer excellent services to every customer, but also are ready to receive any suggestion offered by our customers for Well-designed Perfume Oil Bottle - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxemburg , Norway , Liberia , Our company follows laws and international practice. We promise to be responsible for friends, customers and all partners. We would like to establish a long-term relationship and friendship with every customer from all over the world on the basis of mutual benefits. We warmly welcome all old and new customers to visit our company to negotiate business.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
Factory wholesale Empty Liquid Face Bottle - 1...
-
Chinese wholesale Oud Arabian Bottle - 330ml c...
-
China New Product 60g Aluminum Jar - 5ml / 6ml...
-
New Delivery for Crystal Glass Perfume Bottles ...
-
100% Original Round Shape Cream Jars - 15ml / ...
-
2017 High quality White Empty Acrylic Cream Jar...



