Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottles - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-05-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How do I recycle in Montgomery County? | ClarksvilleNow.com How do I recycle in Montgomery County? | 10ml Perfume Bottle
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | 10ml Perfume Bottle
We always follow the principle "Quality Very first, Prestige Supreme". We have been fully committed to delivering our customers with competitively priced high-quality products and solutions, prompt delivery and experienced services for Quality Inspection for 55ml Glass Perfume Bottles - 250ml excelent aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malawi , Turin , Albania , Our company has abundant strength and possesses a steady and perfect sales network system. We wish we could establish sound business relationships with all customers from at home and abroad on the basis of mutual benefits.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
Competitive Price for Empty Cream Container 100...
-
Ordinary Discount Black Aluminum Jar - 250ml e...
-
Chinese Professional Cheap Price Good Quality -...
-
8 Year Exporter Acrylic Empty Plastic Jars For ...
-
Discount Price Empty Glass Jar Wholesale - 8ml...
-
Newly Arrival Perfume Bottle Packaging - 330ml...




