Wholesale Empty Perfume Bottles - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
To be able to give you benefit and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our greatest service and products for Wholesale Empty Perfume Bottles - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Casablanca , Swaziland , With high quality, reasonable price, on-time delivery and customized & customized services to help customers achieve their goals successfully, our company has got praise in both domestic and foreign markets. Buyers are welcome to contact us.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
-
Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - ...
-
Manufacturer for Face Cream Bottle - 250ml alu...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 500m...
-
China wholesale 16oz Beverage Bottle - 500ml a...
-
Short Lead Time for Forsted Glass Cream Jar - ...
-
Best Price for Empty Frosted Glass Jar With Bam...


