Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black Candle Jars - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
Our advantages are reduced prices,dynamic product sales workforce,specialized QC,solid factories,superior quality services for Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black Candle Jars - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Montpellier , Qatar , London , So We also continuously function. we, focuse on high quality, and are conscious of the importance of environmental protection, most of the merchandise are pollution-free, environmentally friendly products, reuse on the solution. We've Updated our catalog, which introduces our organization. n detail and covers the primary items we provide at present, You may also visit our web-site, which involves our most recent product line. We look forward to reactivating our company connection.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...
-
Hot sale Tube Glass Bottle With Screw Cap - 25...
-
8 Year Exporter 5g Black Mini Jar - AJ-01 seri...
-
Massive Selection for Empty Acrylic Cream Jar -...
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...
-
Europe style for Oil Mist Sprayer/ Olive Oil Sp...

