OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Plastic Cosmetic Jar
Outlook for plastic cosmetic & toiletry containers | Plastic Cosmetic Jar
We have our own sales team, design team, technical team, QC team and package team. We have strict quality control procedures for each process. Also, all of our workers are experienced in printing field for OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Russia , Manila , Oman , When It produced, it making use of the world's major method for reliable operation, a low failure price, it appropriate for Jeddah shoppers choice. Our enterprise. s situated inside the national civilized cities, the website traffic is very hassle-free, unique geographical and financial circumstances. We pursue a "people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, make brilliant" company philosophy. Strict good quality management, fantastic service, affordable cost in Jeddah is our stand around the premise of competitors. If needed, welcome to make contact with us by our web page or phone consultation, we'll be delighted to serve you.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
Hot Selling for Aluminum Cans And Lids - JA-3-...
-
Manufacturing Companies for Jar Cosmetic Plasti...
-
Factory directly supply 100ml Spray Bottle - 6...
-
High reputation Twist Perfume Bottle - 8ml / 1...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - 5g / 10g wasp-w...
-
Personlized Products Perfumes Spray Bottle - 5...









