Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-210 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 210 ml / 7.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What is a fragrance oil and which are the best to invest in? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
The organization upholds the philosophy of "Be No.1 in good quality, be rooted on credit history and trustworthiness for growth", will keep on to provide previous and new customers from home and overseas whole-heatedly for Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Detroit , St. Petersburg , New Zealand , Till now, the goods list has been updated regularly and attracted clients from around the globe. Detailed facts is often obtained in our web-site and you'll be served with premium quality consultant service by our after-sale group. They are going to help you get comprehensive acknowledge about our products and make a satisfied negotiation. Company go to to our factory in Brazil is also welcome at any time. Hope to obtain your inquiries for any pleased co-operation.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Original Factory Ufo Shaped Acrylic Jar - 8ml ...
-
OEM/ODM Manufacturer Small Perfume Bottle - al...
-
Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 200...
-
Factory Free sample Pet Plastic Jars And Lids -...
-
Factory Cheap Hot Plastic Perfume Bottle - 7ml...
-
100% Original Factory Cream Pp Jar 50 Ml - 300...











