Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Mary-Louise Parker on Creating Her Own Perfume in Paris with Daughter Aberash | Aluminum Perfume Bottle
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Plastic Cosmetic Jar
Persisting in "High high quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", we've established long-term cooperation with clients from the two overseas and domestically and get new and old clients' superior comments for Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United States , Estonia , Finland , We would very much welcome an opportunity to do business with you and have pleasure in attaching further details of our products. Excellent quality, competitive prices,punctual delivery and dependable service can be guaranteed.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
-
Ordinary Discount Cheap Recycled Plastic Cosmet...
-
Excellent quality 100g Cosmetics Pp Jars - 10m...
-
Hot sale Pen Spray Bottle - 100ml PP plastic c...
-
factory customized 60ml Glass Cream Jar - 15g ...
-
OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - 500ml l...
-
2017 High quality 30g 50g Glass Jar - 400ml bl...











