100% Original Factory Caps Glass Cosmetic Jars - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
UK Packaging Awards 2018 | 10ml Perfume Bottle
10 best unisex perfumes | Aluminum Perfume Bottle
We have been commitment to supply the competitive price ,excellent products and solutions high-quality, at the same time as fast delivery for 100% Original Factory Caps Glass Cosmetic Jars - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Oslo , Sevilla , Albania , We set a strict quality control system. We have return and exchange policy, and you can exchange within 7 days after receive the wigs if it is in new station and we service repairing free for our products. Please feel free to contact us for further information if you have any questions. We are glad to work for every client.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
One of Hottest for Whitening Cream Jar - 1000m...
-
OEM/ODM China Empty Aluminum Perfume Bottle - ...
-
Fast delivery 100ml 160ml 250ml Jar - 480ml lu...
-
Cheap price Empty Perfume Bottles For Sale - 1...
-
Hot Selling for Plastic Pp Cream Jars - 8 ml p...




