Manufacturer for Roll On Glass Bottle - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Jo Malone Scents China Opportunity With Tmall | Aluminum Perfume Bottle
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | Custom Perfume Bottles
Sticking to the principle of "Super Quality, Satisfactory service" ,We are striving to be a good business partner of you for Manufacturer for Roll On Glass Bottle - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxembourg , New York , South Korea , Based on our automatic production line, steady material purchase channel and quick subcontract systems have been built in mainland China to meet customer's wider and higher requirement in recent years. We have been looking forward to cooperating with more clients worldwide for common development and mutual benefit!Your trust and approval are the best reward for our efforts. Keeping honest, innovative and efficient, we sincerely expect that we can be business partners to create our brilliant future!
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
China wholesale Plastic Cosmetic Jar - 250ml s...
-
Professional China Clear Plastic Cream Jar 3 Gr...
-
Discount Price Empty Glass Cosmetic Jar - 750m...
-
Lowest Price for 1oz Packaging Cream Jar - 250...
-
Hot sale Bamboo Cosmetic Jars - 47mm gold alum...
-
Good User Reputation for Clear Round Empty Plas...

