Free sample for Aluminum Spray Bottles - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-530 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 530 ml / 19 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
We now have several exceptional workers customers good at marketing, QC, and working with types of troublesome trouble during the creation system for Free sample for Aluminum Spray Bottles - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Milan , Bulgaria , Angola , We only supply quality items and we believe this is the only way to keep business continue. We can supply custom service too such as Logo, custom size, or custom merchandise etc that can according to customer's requirement.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Factory For Massage Cream Jar - 500ml luxury a...
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...
-
Ordinary Discount White Square Cream Jar - AJ-...
-
China wholesale 35ml Plastic Spray Bottle - 9 ...
-
OEM Factory for 80g Double Wall Cream Jar - 15...
-
Fast delivery Body Mist Bottle - 50g economic ...




