professional factory for Aluminum Cream Whipper - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Plastic Cosmetic Jar
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
We constantly continually give you essentially the most conscientious client provider, plus the widest variety of designs and styles with finest materials. These initiatives include the availability of customized designs with speed and dispatch for professional factory for Aluminum Cream Whipper - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Surabaya , Maldives , Miami , To make every client satisfied with us and achieve win-win success, we will continue to try our best to serve and satisfy you! Sincerely looking forward to cooperating with more overseas customers based on mutual benefits and great future business. Thank you.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Hot Selling for Empty Acrylic Crystal Cream Jar...
-
OEM Supply White Plastic Jar 100 G - 150ml / 2...
-
China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar...
-
Cheap price Empty Perfume Bottles For Sale - 1...
-
China Cheap price Personalized Perfume Bottle -...
-
Big Discount Screw Cup Cosmetic Jar - 20 ml un...











